• اسلاید دو
 • اسلاید 0
 • اسلاید یک
Copper Slag

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

مسباره، ماده معدني داراي سختي بالا که در صنعت سندبلاست جهت آماده سازي و تميز كاري سطوح استفاده مي شود. در زمان جداسازی آهن از کوره ذوب آهن مسباره؛ را از ناخالصی های سنگ آهن جداسازی می کنند. در هنگام ذوب در کارخانه، ناخالصی مسباره روی فلز مذاب شناور می شود و گرانول زاویه به وجود می آید. این مواد یا به عنوان زباله دفع می شود یا این که به عنوان ساینده مانند گارنت مورد استفاده قرار می گیرد.

پودر مس (مسباره) ترکیبی از سیلیکات و اکسید های فلزی است که بعد از سرد شدن مواد ناخالص باقی می ماند. این مواد به صورت جامد در صنعت های سندبلاست و شات بلاست برای تمیز کاری و رنگ آمیزی سطوح مورد استفاده قرار می گیرد.
کاربرد مسباره چیست؟

با استفاده از تجهيزات بلاستينگ فشار قوي، مسباره مناسب ترين ماده از نظر كيفيت و قيمت براي از بين بردن زنگ، رسوبات و آماده سازي سطوح براي رنگ آميزي است كه در صنايع كشتي سازي، ساخت پل ، صنعت فولاد سازي و … بكار مي رود.

    پالايشگاهها
    سكوهاي نفتي
    پتروشيمي
    صنايع دريايي و كشتي سازي
    خطوط لوله
    نيروگاهها
    صنايع سيمان
    صنايع قطعه سازي

 دلايل انتخاب مسباره به جاي ماسه سيليس:

نظر به اينكه استفاده از ماسه سيليس به عنوان ساينده اي كه عموميت بيشتري نسبت به ساير ساينده ها در كشورمان داراست ارزيابي اين محصول با ماسه سيليس به صورت ذيل مطرح ميگردد. با توجه به تقسيم بندي ساينده هاي سرباره اي در استاندارد  SSPC-AB1   مسباره با داشتن حداقل سليكاي آزاد (سیليس متبلور) زير 1%، در دسته  Aقرار دارد ، كه هيچگونه آلودگي زيست محيطي را بوجود نمي آورد.

در حالي كه درصد سیليس آزاد در ماسه سيليس با توجه به درجه خلوص آن به بالاي ۹۰% ميرسد  كه غبار حاصل از آن طي عمل بلاستينگ عامل دو بيماري خطرناك سيليكوسيس و سرطان ريه ميگردد .

حداقل ميزان سختي سرباره مس(مس باره)  مبني به استاندارد (ISO-11127-4 ) هفت موس ميباشد كه به روش اسلايد شيشه اي اندازه گيري ميشود و در مقايسه با ماسه سيليس به مراتب  داراي سختي بالاتري است. كه در نتيجه برخورد اين ساينده با سطوح، پاكسازي هرگونه جرم و زنگ،اكسيدهاي نوردي، و پوششهاي قديمي با ضخامتهاي بالا به راحتي انجام پذير ميباشد و آماده سازي سطح با فراهم شدن بيشترين چسبندگي ميان سطح و پوشش به بهترين نحو ممكن فراهم ميگردد.

بالا بودن چگالي مسباره (3.5gr /cm 3) عامل ديگري است كه باعث تسريع در عمل بلاستينگ ميگردد. ساينده با شتاب بيشتري به سطح برخورد ميكند. حداقل چگالي در استاندارد  ISO-11127-3    3/3 گرم بر سانتیمتر مکعب تعريف شده است.
مسباره؛ بعلت دارا بودن شكلي نامنظم و چند وجهي و برخورداري از گوشه هاي تيز قادر به برداشتن هر گونه آلودگي از روي سطح بوده و بهترين زبري و رافنس را روي سطح ايجاد ميكنند كه در نتيجه آن تعداد نقاط فعال فلزي افزايش يافته و  بالاترين چسبندگي ميان  پوشش و سطح فراهم ميگردد .

قابليت بازيافت و استفاده مجدد به دليل بالا بودن خواص فيزيكي دليل ديگري است كه مقرون به صرفه بودن مسباره را توجيه مي نماييد.

ميزان مصرف ماسه سيليس براي پاكسازي سطح تا رسيدن به درجه تميزي سطح   SA2 1/2    منطبق با استاندارد 055900 – SIS سوئدي براي هر سطح مربع 40 كيلوگرم ميباشد. اين در حالي است كه براي مسباره به 30 كيلوگرم تقليل پيدا ميكند. بدان معني كه ميزان مصرف مسباره %33 پايين تر از ماسه سيليس مي باشد.

نرخ پاكسازي ماسه سيليس ۱۲ متر مربع در ساعت ميباشد،اما مس باره قادر خواهد بود تا ۲۰ مربع را در ساعت پاكسازي نمايد. در واقع سرعت پاكسازي و راندمان مسباره ۶۷% بالاتر از ماسه سيليس است.

 

نظرات (0)

هنوز هیچ نظری ارسال نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان. ثبت نام یا ورود به حساب کاربری.
0 حرف
پیوست ها (0 / 1)
موقعیت خود را به اشتراک بگذارید.
عبارت تصویر را کنید. واضح نیست؟
 •  
  آدرس :
  تهران – جاده كرج - شهر قدس – مجتمع زندیه – کارگاه پنچم - سندبلاست عسگری
 •  
  موبایل:
  09123393092
 •  
  موبایل:
  09383373092

کلیه حقوق این سایت برای گروه سندبلاست عسگری محفوظ است. طراحی سایت توسط دیاکو

بالا
پایین