12

سندبلاست یا ساب‌پاشی نزدیک به صدسال است که به عنوان یکی از روش‌های ماشین‌کاری سایشی مورد استفاده قرار گرفته است. این فرایند، گزینه‌ای مناسب برای تمیزکاری و هموارکردن سطوح قطعات مختلف است. این روش برای اکثر مواد از قبیل قطعات فلزی، سنگی، بتنی، شیشه‌ای، چوبی و… کاربرد دارد ، بدین منظور میتوانید در مورد سندبلاست و کاربرد آن در رنگ آمیزی بیشتر بدانید .
منظور از تمیزکردن سطح، آماده کردن سطح بیرونی یک قطعه به منظور رنگ کردن آن است. در کارگاه‌ها به کمک تجهیزات کارگاه سندبلاست، سطح یک قطعه طی فرایندی خاص آماده رنگ شدن یا فرایند‌های دیگر می‌شود.

در این روش، به کمک دستگاه‌های مخصوص مواد ساینده به سطح قطعات با سرعت بسیار زیاد برخورد می‌کند. این سرعت بالا، ناشی از فشار هوایی است که دستگاه به این مواد سایشی اعمال کرده و نوعی نیروی رانشی گریز از مرکز ایجاد می‌کند. به این ترتیب، با برخورد این ذرات به سطح قطعه، خراش‌ها، برامدگی ها، آثار ریخته گری و حتی آلودگی و کثیفی موجود روی سطح جسم از بین می‌رود. نهایتاَ قطعه مورد نظر شما پس از انجام فرایندهای لازم آماده رنگ آمیزی است. در ادامه می‌خواهیم شما را با تجهیزات کارگاه سندبلاست و روش کار آنها بیشتر آشنا کنیم.
سندبلاست پاشی
تجهیزات کارگاه شامل چه مواردی است؟

سندبلاست، فرآیندی است که در آن تخصص حرف اول را می‌زند به خصوص سند بلاست فلزات . طبیعتاً انجام یک کار تخصصی در این حجم و با این ویژگی‌ها نیازمند تجهیزات و دستگاه‌های حرفه‌ای و خاص می‌باشد. این تجهیزات علاوه بر بالا بردن کیفیت مراحل عملیات و سرعت بخشیدن به آن، امنیت لازم کارکنان در این کارگاه‌ها را نیز تامین می‌کند.
رنگ صنعتی چیست؟
بیشتر بخوانید
قدرت گرفته از افزونه نوشته‌های مرتبط هوشمند

 • مهم‌ترین تجهیزات کارگاه سندبلاست

1- دیگ یا مخازن سندبلاست: مخازن به عنوان یکی از تجهیزات ضروری و پایه در هر عملیات سندبلاست وجود دارند. مخزن یا دیگ محل ریختن و نگه‌داری مواد ساینده می‌باشد. بخش های اصلی دیگ‌ها در این چهار مورد خلاصه می‌شود :

    شیرهای ورودی و خروج از مخزن
    فشارسنج
    رطوبت گیر کمپرسور
    سوپاپ اطمینان

مخازن در انواع مدل‌ها و سایز های مختلف مثل (80 ، 320، 350 و … لیتری) قابل ساخت و سفارش می‌باشند.

2- دستگاه سندبلاست پرتابل: این ابزار جزو دستگاه‌هایی است که به‌ منظور تمیزکاری سطح ساخته ‌شده اند. ابعاد و اندازه سندبلاست پرتابل به اندازه و نوع مواد ساینده و همچنین نسبت حجم هوا بستگی داشته و براساس این موارد تنظیم می‌شوند. مزیت این دستگاه‌ها کارایی در هر دو روش سندبلاست تر و خشک می‌باشد.

دیگ سندبلاست

 • اتاقک داخلی چیست؟

اتاقک سندبلاست (Blast Room) محلی است که داخل آن عملیات ساب‌پاشی انجام می‌شود. این اتاق‌ها عایق بوده و فقط یک ورودی برای قرارگیری اپراتور یا دست‌های آن دارد. این اتاقک‌ها در ایران به 4 مدل تقسیم بندی می‌شوند (روم بلاست درجه 1، 2، 3 و 4). از مزیت‌های سندبلاست به این روش می‌توان به موارد زیر اشاره کرد :

    کنترل گرد و غبارهایی تولید شده در حین عملیات
    اقتصادی بودن
    از آسیب به کارکنان و تجهیزات دیگر جلوگیری می‌شود
    امکان استفاده از انواع مواد ساینده و مصرف آنها در بهینه ترین حالت
    امکان انجام عملیات سندبلاست در هر شرایط آب و هوایی
    نظافت و تمیزکاری پس از کار بسیار راحت‌تر است.

در اتاقک سندبلاست، عملیات به سه روش دستی، نیمه اتوماتیک و اتوماتیک قابل انجام است. در روش اتوماتیک طبق اطلاعاتی که به دستگاه می‌دهیم فرآیند، خودکار انجام می‌شود ولی در دو روش دیگر حضور اپراتور در حین کار الزامی است.
ساینده سندبلاست

3- نازل‌ها : وظیفه هدایت و انتقال مواد ساینده به عهده نازل‌ سند بلاست است. این ابزار یکی از ضروری ترین تجهیزات کارگاه سندبلاست می‌باشد و بدون آن انجام عملیات غیرممکن است. نازل ها از یک لوله فلزی تشکیل شده‌ و به سر شیلنگ سندبلاست متصل می‌شوند. شیلنگ، مستقیما به مخزن نگه‌داری مواد ساینده راه دارد. سپس با شروع کار، فشار هوای ایجاد شده توسط کمپرسور، مواد ساینده را با سرعت زیاد وارد نازل کرده تا بر روی سطح مورد نظر پاشیده شوند.

نازل‌ها به دلیل فشار هوای زیادی که کمپرسورها برای خروج مواد ایجاد می‌کنند، نیازمند کیفیت و مقاومت بالا در برابر فشار هستند. در هر عملیات ممکن است نوع مواد ساینده و جنس سطح متفاوت باشد، بنابراین این عامل باعث شکل‌گیری مدل‌های مختلفی از نازل‌ها با جنس‌ و قطر لوله متفاوت شده‌است. در این بخش به معرفی متداول ترین نازل‌ها می‌پردازیم.

    نازل تنگستن کارباید با پوشش آلومینیوم (طول بلند)

دارای لوله با طول بلند، مناسب جهت سندبلاست با سرعت بالا.

    نازل تنگستن کاربید (با پوشش پلی اورتان)

دوام و استحکام بالا، امکان پاشش ذرات با حداکثر سرعت.

    نازل تنگستن کارباید با پوشش آلومینیوم (طول متوسط)

پرکاربردترین، سرعت نسبتا بالا.

این سه مورد جزو معروف‌ترین مدل‌ها می‌باشند. نمونه‌های دیگری مثل نازل ایربلاست سیکون، دبل وینچوری، سیکراکو، کناره زن و … وجود دارد.

4- کمپرسور: عملیات سندبلاست به کمک هوای فشرده شده انجام می‌شود. کمپرسورها با ایجاد این فشردگی زیاد نیروی محرکه لازم برای انجام فرآیند را تامین می‌کند. کمپرسور ها باید هوا را به طور دائم و منظم فشرده کنند. این مقدار فشار بر اساس نوع ساینده‌ای که به کار میرود تعیین می‌شود.

5- تجهیزات ایمنی کارگاه : رعایت اصول ایمنی فردی و کارگاهی در هر محیط و فضای کاری از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. در کارگاه‌های سندبلایت تجهیزاتی به منظور افزایش ایمنی نیروی انسانی و حفظ سلامت آنها حین کار قرار دارد. برای جلوگیری از بروز هرگونه خسارت مالی و جانی توجه به این نکات امری ضروری است :

1-کلاه ایمنی (با شلنگ ورودی هوا) به همراه شنل کلاه

2-استفاده ماسک و دستکش مخصوص با کیفیت مناسب

3-لباس مخصوص عملیات سندبلاست که قابلیت ضد خوردگی و سایش داشته و از بدن کارکنان هنگام کار محافظت می‌کند.

نظرات (0)

هنوز هیچ نظری ارسال نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان. ثبت نام یا ورود به حساب کاربری.
0 حرف
پیوست ها (0 / 1)
موقعیت خود را به اشتراک بگذارید.
عبارت تصویر را کنید. واضح نیست؟
 •  
  آدرس :
  تهران – جاده كرج - شهر قدس – مجتمع زندیه – کارگاه پنچم - سندبلاست عسگری
 •  
  موبایل:
  09123393092
 •  
  موبایل:
  09383373092

کلیه حقوق این سایت برای گروه سندبلاست عسگری محفوظ است. طراحی سایت توسط دیاکو

بالا
پایین