Images

سندبلاست شیشه : تکنیک سندبلاست روشی است که برای انجام حکاکی روی شیشه ، مات کردن، کشیدن یک طرح خاص  و … بر روی سطوح مختلف انجام می شود. این روش همانند اسپری کردن رنگ بر روی سطوح است با این تفاوت که به جای رنگ یک ماده سایینده جهت ایجاد خراش بر روی سطح پاشیده می شود. یک ماده مقاوم جهت محافظت از سایر نقاط سطح در برابر ماده ساینده ابتدا بر روی سطح کشیده شده و سپس طرح مورد نظر بر روی لایه محافظ کشیده می شود. در این مرحله لایه محافظ با توجه به طرح موجود برش داده شده تا به شکل یک شابلون دربیاید و سپس عملیات سندبلاست انجام می شود.

 سندبلاست در کرج
تجهیزات مورد نیاز
کابینت سندبلاست

به دلیل فشار بالا و نیروی زیادی که ذرات ساینده می توانند اعمال کنند، عملیات را در درون یک محفظه بسته انجام می دهند، به این محفظه کابینت سندبلاست گفته می شود. طراحی این کابینت ها به گونه ای است که می توانند ماده ساینده را جمع و دوباره مورد استفاده قرار دهند.

کابینت سندپلاست

 • کمپرسور

کمپرسور هوا وسیله ای است که هوا را فشرده کرده و آن را با نیرو و فشار زیاد بیرون می دهد. هوای خروجی از کمپرسور با ذرات ساینده مخلوط شده و به سطح مورد نظر برخورد می کند.

 

 • ذرات ساینده

برای این منظور مواد مختلفی را می توان استفاده کرد. سایز ذرات در نوع خراشی که ایجاد می شود نقش به سزایی دارد، ذرات ریزتر نفش های نرم تری ایجاد میکنند در مقابل ذرات درشت نقش های زبرتر و عمیق تری ایجاد می کنند.

 • شن

شن بسیار ارزان و به راحتی قابل دسترس است اما هنگامی که بلاست (بادخورده) می شود، گرد سیلیکا تولید می کند. گرد سیلیکا در صورت استنشاق بسیار مضر است و کار کردن با آن باید تحت شرایط کاملا کنترل شده باشد. پوشیدن ماسک و لباس مخصوص برای این کار لازم و ضروری است.

 • پودر گرانیت

اگر مواد دیگری در دسترس نباشند می توان از آن استفاده کرد ما به دلیل نرم بودن سند بلاست شیشه نسبت به بقیه حالت بیشتر طول خواهد کشید.

 • آلومینیوم اکساید

آلومنیوم اکساید در میان بسیاری از افراد این صنعت محبوبیت بالایی دارد. از سیلیکون کاربید ارزانتر است اما بسیار سریعتر نیز می سوزد پس نمیتوان به اندازه سیلیکون کاربید از آن مجدد استفاده کرد.

 • سیلیکون کاربید

این ماده بسیار گرانتر از آلومینبوم اکساید است اما به دلیل سختتر بودن می توان از آن در عملیات های بیشتری جهت سندبلاست شیشه استفاده کرد. در حالت کلی اگر تعداد عملیات ها زیاد باشند استفاده از سیلیکون کاربید در نهایت به صرفه تر خواهد بود. یکی از ویژگی های جذاب این ماده تولید جرقه در هنگام برخورد با شیشه به دلیل ایجاد حرارت زیاد است. این ویژگی باعث می شود که محل دقیق برخورد دانه ها با سطح شیشه مشخص باشد و در کارهای دقیق عملکرد آسانتر و بهتری دارد.

 •  مواد محافط

همانگونه که پیشتر گفته شد وجود یک لایه مقاوم در برابر برخورد دانه ها، برای محافظت از قسمت هایی که نیازی به بلاست شدن ندارند لازم است. بر اساس نوع عملیات بلاست مواد مقاوم متفاوتی را می توان استفاده کرد.

 • انتخاب ماده محافظ

برای انتخاب این ماده باید چند نکته اساسی را در نظر گرفت که عبارتند از : میزان سختی، چسپندگی، نرم بودن و قابلیت شکل پذیری ودر نهایت قیمت.

 • محافظ کاغذی

برای انجام یک بار سندپلاست می توان از کاغذ جهت پوشش استفاده کرد. عملیات باید کنترل شده و در فشار کم انجام گیرد. برای این کار می توان از هر کاغذ پوشش داده شده با وینیل را با چسپ اسپری و یا چسپ نواری به سطح مورد نظر چسپاند.

 • محافظ وینیلی

این محافظ یکی از معمولترین موادی است که برای پوشش سطوح به صورت گسترده مورد استفاده قرار می گیرد. در ضخامت های مختلفی وجود دارد و برای حکاکی های سطحی و عمیق که مدت زمان زیادی در معرض سندپلاست قرار دارند، انتخاب مناسبی است.

مواد محافظ دیگری نیز همانند پلاستیک و مواد شیمیایی نیز وجود دارند.

مراحل انجام سندبلاست شیشه

    ابتدا طرح مورد نظر را، بر روی شیشه که از قبل کامل تمیز کرده ایم، می کشیم.
    در این مرحله پوشش محافظ (ویینیل) بر روی سطح چسپانده شده و سپس طرحی را که بر روی شیشه کشیده ایم برش داده و پوشش را از روی مناطقی که قصد حکاکی بر روی آن را داریم بر می داریم.
    حال شیشه را در درون کابینت قرار داده و عملیات سندبلاست را شروع می کنیم.
    پس از انجام سندبلاست، شیشه را بیرون آورده و ابتدا یک اسید رقیق را روی سطح آن می ریزیم.
    پس از گذشت چند دقیقه از ریختن اسید، سطح را با آب شستشو داده و سپس در حالی که آب بر روی سطح جاری است، پوشش محافط را از روی شیشه بر می داریم.

به منظور سندبلاست شیشه در کرج و شهرستانها با ما تماس بگیرید.

 

نظرات (0)

هنوز هیچ نظری ارسال نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان. ثبت نام یا ورود به حساب کاربری.
0 حرف
پیوست ها (0 / 1)
موقعیت خود را به اشتراک بگذارید.
عبارت تصویر را کنید. واضح نیست؟
 •  
  آدرس :
  تهران – جاده كرج - شهر قدس – مجتمع زندیه – کارگاه پنچم - سندبلاست عسگری
 •  
  موبایل:
  09123393092
 •  
  موبایل:
  09383373092

کلیه حقوق این سایت برای گروه سندبلاست عسگری محفوظ است. طراحی سایت توسط دیاکو

بالا
پایین